Hledat

Kategorie

Srpen 2016
P Ú S Č P S N
« Čvc   Zář »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Tags

Sponzoři

Počítadlo

BALATON NA KOLE

Ahoj kamarádi,

Povzbuzeni Kamilovou výzvou jsme se rozhodli podělit se s vámi o zážitky a zkušenosti z naší 5-ti denní cyklo-plážo dovolené u Balatonu. Před nedávnem nás totiž napadlo, že by nemuselo být špatné si po létech vyzkoušet jak dnes vypadají místa kde jsme za dětství jezdili s rodiči. A nutno říci, nebyli jsme vůbec zklamaní.

Jako výchozí bod jsme si vybrali kemp na západním pobřeží. Z Nového Jičína to je (za použití české a slovenské dálnice až po Bratislavu, poté po maďarských okreskách) něco přes 450 km, tedy na první pohled vcelku nedaleko. Ovšem především maďarský úsek se ukrajuje jen pomalu, takže je nutné počítat alespoň 6-7 hodin jízdy, a to když budete cestovat mimo dopravní špičku. My jsme chytli zrovna i nějakou tu sklizeň, kdy se po hlavním tahu na Balaton kromě dychtivých rekreantů proháněli také maďarští rolníci na traktorech, které občas bohužel i na několik kilometrů určovaly rychlost.

Z toho co jsme měli možnost si vyzkoušet, vidět, nebo poznat z kola je úroveň Balatonských kempů docela slušná. Chybičky se jistě najdou, ale ruku na srdce, úroveň českých kempů také rozhodně není vždy dokonalá. Každopádně prostředí bylo krásné, ceny mírné, lidé příjemní, jídlo a pití skvělé, voda v Balatonu o dost čistší než špatná pověst, která ji doprovází. Pro případné využití přikládáme odkaz na pěkný katalog kempů od Balatontouristu ke stažení (je i v češtině), na jejich www stránkách lze provádět i rezervace, což je ale v případě, že máte stan, zbytečné. Žádný kemp, kolem kterého jsme projížděli, neměl stanové parcely ani zdaleka vyprodány, přitom byla hlavní sezóna. Jiná situace je ale v případě, že chcete pod střechu.

http://www.balatontourist.hu/index.php?WG_NODE=WebBTKatalog&WG_OID=

Kolem celého Balatonu vede cyklostezka/cyklotrasa, která má délku cca 230 km, na jižní straně je naprosto rovná (na trase 65 km jsme nastoupali pouze 4 metry), na „kopcovitém“ severu je v některých úsecích malinko nerovnější, ale (nejen) pro cyklisty z Podbeskydí je to zanedbatelné. Velmi oblíbenou zálibou je zde proto objíždění Balatonu na čemkoliv co má pedály a uveze to kromě posádky také malý stan, spacák a karimatku. Denním limitem pak nejsou unavené nohy, ale bolest v části těla, která je ve styku se sedlem. Ubytování, občerstvení a koupání je k dispozici kdekoliv po cestě v nepřeberném množství. Pokud by náhodou někomu došly síly, může použít místní železnici, která stejně jako cyklostezka vede kolem celého Balatonu a má dokonce zvláštní vagón pro kola. Na několika místech fungují také převozy.

My jsme zvolili osvědčený denní program – dopoledne na kolo, odpoledne k vodě. Vyráželi jsme různými směry – na severní stranu a do kopců, podél jižního pobřeží, navštívili jsme ptačí a bizoní rezervaci Kis (malý) Balaton, historické město Keszthely, největší termální jezero v Evropě v Hévízu, hrad Szigliget a další místa. Podklady jsme čerpali především z Internetu, nějaké materiály přikládáme. Pro orientaci se nám výborně osvědčily i Seznam mapy do mobilu, takže jsme se obešli i bez podrobné tištěné mapy. Hlavním orientačním bodem byl stejně většinou Balaton.

A co říci závěrem – snad jen, že tohle místo opravdu stálo za to. Škoda, že to tak rychle uteklo.

Jarda + Mirka

Balaton Guide

Balaton - z pláže


Z vrcholu Badacsony


Večerní idyla


Typická výbava Balatonského cyklisty


Stolová hora Badacsony


Po cestě


Kis (malý) Balaton - ptačí rezervace


Keszthely 2


Hrad Szigliget


Hevíz

Napište komentář

Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!