Hledat

Kategorie

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Pro   Kvě »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Tags

Sponzoři

Počítadlo

Petřkovické Lourdy

„Roku 1887 novojičínský měšťan pan Stüber navštívil poutní místo Lurdy v jižní Francii, kde se roku 1858 zjevila chudé dívce Bernadetě šestnáctkrát Panna Maria. Po návratu z Lurd se rozhodl rozšířit tuto zvěst. K založení poutního místa vybral opuštěný pískovcový lom poblíž Petřkovic a požádal o pomoc starostu a obecní radu. Prostranství před lomem, obklopeném lesy, skalami a stráněmi, roku 1888 obyvatelé obce vyklidili, upravili jeskyni a postavili schody z louky. Socha Panny Marie byla vytesána z kamene vylomeného ve zdejším lomu. Později byla vybudována křížová cesta a vztyčen kříž, roku 1958 zde byl umístěn kříž nový.“ To praví wikipedie.
Stará pověst je prozaičtější. Tvrdí, že panenka Marie utekla před Petřkovičany do hor…
Každopádně se jedná o nádherné poutní místo (to bychom ale museli počkat do srpna) s kouzelnými výhledy. Od panenky Marie vede také nově vybudovaný chodníček, po kterém jste za 5 minut na vrcholu Petřkovické hůrky.

Vyrazíme přes Loučku, Jičinu, před koncem vesničky odbočíme doleva a nejprve po zpevněné, záhy již nezpevněné cestě se dostaneme ke kapličce pod Janovicemi. Po asfaltové silnici přejedeme do Petřkovic, odbočíme k místní kapli a nastoupáme „pod hory“. K panence Marii je to strmě do kopečka po louce, není ostuda jít pěšky. Oddechneme, sjedeme kousek zpátky a pokračujeme dál k sedlu s přízviskem „Vlčí hrdlo“. Bez bázně ho překonáme opět spíše pěšky. Po lučních cestách sjedeme do Hostačovic a dále do Straníka. I zde pojedeme kolem pěkné místní kaple. Přes kopeček po hrbolaté cestě se přehoupneme do Hodslavic a vrátíme se po cyklostezce přes Bludovice, kde opět zastavíme u hezké kaple. Trasa je pestrá zejména co se povrchů týče, zúročíme tak zimní přípravu. Naštěstí budeme zastavovat u kapliček, někteří k modlitbě, jiní k vydýchání…

Vyjíždíme ve čtvrtek dne 4.4.2019 v 16:30 od školy Educa.

Plánovaná trasa

Napište komentář

Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain