Hledat

Kategorie

Srpen 2019
P Ú S Č P S N
« Čvc   Zář »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Tags

Sponzoři

Počítadlo

Hodslavice

Okruh minulý týden předčil očekávání. Prohlédli jsme si krásnou obec s malebným názvem Skalička se zámkem (nyní Ústav sociální péče pro mládež a dospělé) a upraveným zámeckým parkem s kaplí, zvoničkou, větrným mlýnem a muzeem námořníka Tomáše Vítka. Menší část si díky fantastické paní Bagárové prohlédla muzeum, větší část pak hospodu. Majitelkou je tatáž paní Bagárová, takže spokojenost byla všestranná. Kořením moc pěkné trasy byly novodobé kostely v Zámrskách a Kladerubech a třešničkou na dortu zastávka v Janovicích.
Následující trasa bude kratší, trošku technicky náročnější, ale opět moc pěkná a spojená se zajímavou zastávkou před cílem.

Pod Skalkami se přehoupneme do Žiliny. Odbočíme před kostelem doleva, vyšlapeme nad Rybí as pak ještě kousek na Kocmínek. Sjedeme k rozcestí Libotín a lesní a polní cestou se dostaneme do Ženklavy. Zdejší Kostel Navštívení Panny Marie z roku 1857 se pyšní věží z původní svatyně, zmiňované již roku 1512. Přejedeme do Veřovic, které prokličkujeme proti proudu Jičinky až ke kostelu, o kterém jsme si již psali, ale ještě jsme k němu nedojeli. Současný Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí na místě původního dřevěného kostelíka z roku 1784. Při jeho stavbě přinesla mladá žena svému manželovi, který dřevěný kostelík stavěl, oběd. Při tom na chvíli odložila malé dítě do trávy a z blízkého lesa přiběhnuvší vlk dítě odnesl. Tragickou příhodu ztvárňuje na cestě ke kostelu kamenná vlčí hlava, držící v tlamě hlavu dítěte. V roce 1852 byl dřevěný kostelík zbořen a byla započata stavba chrámu, který byl v roce 1858 vysvěcen. Věž ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie byla dostavěna v roce 1864. Vzhledem k velikosti kostela a počtu obyvatel obce vznikla teorie, že došlo k záměně plánů s plány kostela ve Varnsdorfu v Čechách. Od kostela se přes pole, louku a les dostaneme na cyklostezku z Padolí. Projedeme nad Mořkovem a po nezpevněné cestě sjedeme na Kacabaju. Přes louku projedeme do Hodslavic ke kuželně. Zdejší tři kostelíky už známe, ale čekat nás bude jiné překvapení. Návrat po cyklostezce už pak bude hračkou. Po cestách i necestách různé kvality najezdíme 40 km s převýšením 800m.

Vyjíždíme ve čtvrtek dne 22.8.2019 v 16:30 od školy Educa.

plánovaná trasa

Napište komentář

Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!