Hledat

Kategorie

Květen 2020
P Ú S Č P S N
« Pro   Čer »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tags

Sponzoři

Počítadlo

Pozor! Startujeme!

Máme štěstí, že patříme mezi území světa, kde je v současné době možno organizovaně a beze strachu, bázně či hany (i Hany) jezdit na kole. Cyklistická sezóna pro Cykloklub Nový Jičín, z.s. začíná se šestitýdenním zpožděním, zato v plné síle, neboť individuální přípravu naši členové nepodcěňují.

Opět budeme jezdit tématicky s cílem poznání krás našeho okolí, tentokrát přírodních. Nosným tématem budou památné stromy.

Památný strom je v České republice oficiální označení pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí, které byly za památné vyhlášeny postupem podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Označují se tabulí s malým státním znakem ČR, zpravidla na stojanu poblíž paty stromu.

Památné stromy mohou být vyhlášeny z následujících důvodů (nebo jejich kombinací):
stromy mimořádného vzrůstu
stromy mimořádného stáří
stromy, mající zvláštní habitus (celkový vzhled)
stromy, které jsou krajinnými dominantami nebo jinak výrazně přispívají ke krajinnému rázu
stromy, upomínající na určitou historickou událost nebo pověst
stromy, doprovázející nějakou kulturní památku (kaple, kostel, boží muka, studánku)

Památné stromy jsou evidovány v Ústředním seznamu ochrany přírody, který vede Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. V současnosti je v České republice registrováno téměř 23 000 památných stromů. Památné stromy jsou klasifikovány dle druhu, velikosti (obvod ve výšce 130 cm na zemí), odhadovaného stáří a stupně poškození.

Poškození nebo dokonce pokácení památného stromu je přestupkem, za který hrozí pokuta až do výše 100.000,- Kč, u právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby až do výše 1.000.000,- Kč. V odůvodněném případě zvýšené společenské škodlivosti může hrozit i trestní stíhání kvůli podezření ze spáchání trestného činu podle § 293 TrZ Poškození a ohrožení životního prostředí či podle § 294 TrZ Poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, za které lze uložit trest zákazu činnosti či trest odnětí svobody (v nejvyšší sazbě až 8 let).

Napište komentář

Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!