Hledat

Kategorie

Září 2020
P Ú S Č P S N
« Srp   Říj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Tags

Sponzoři

Počítadlo

Díl osmnáctý – Kopřivnice

Výjezd minulý zavdal zavzpomínat na významné osobnosti Frenštátu pod Radhoštěm a okolí. Trasa příští nám skrze památné stromy připomene velikány Kopřivnice.

Po cyklostezce sjedeme přes Rybí ke Svaté Kateřině. Zahneme doleva a projedeme Závišice. Přes Paseky se dostaneme pod Štramberk. Objedeme Bílou horu až k lípě u Panny Marie. Tuto lípu srdčitou o výšce 20 m a obvodu kmene 250 cm jsme již navštívili a pokochali se výhledem, který střeží. Kolem botanické zahrady sjedeme do Kopřivnice k Fojtově lípě. V záznamech Emila Hanzelky „Z minulosti Kopřivnice“ sepsaných v roce 1962 je uvedeno, že nejoblíbenějším stromem v Kopřivnici byla staroslovanská lípa stojící ve dvoře starého fojtství. U Fojtovy lípy se konaly obecní porady a byli trestáni provinilci. V současnosti má lípa 9 m při obvodu kmene 417 cm. Jen několik set metrů vzdálený Ořech Leopolda Víchy je ořešák černý tyčící se do výše 20 m při obvodu kmene 250 cm před ZŠ Náměstí.
Leopold Vícha (1846 -1921) byl první český nadučitel, sběratel lidových písní a vlastivědný pracovník. Narodil se do chudé rolnické rodiny jako poslední ze sedmi dětí. Vzdělával se na několika školách a byl velmi vzdělanou osobností své doby. Oba rodiče mu brzy zemřeli, a tak se musel od svých 11 let živit sám. Leopold Vícha učil v Kopřivnici celých 38 let. Byl velmi všímavý a nadšený do učení se nových věcí. Věnoval se školním zahradám a velmi pověstná v celém okrese byla právě jeho školní zahrada. Jako spoluzakladatel se v roce 1875 zasloužil o založení tělovýchovné jednoty Sokol v Kopřivnici. Stál také u zrodu čtenářsko-pěveckého spolku Vlastimil.
Jen malý kousek nás dělí od platanu Emila Hanzelky. Platan javorolistý měří 25 m, kmen ma obvod 350 cm.
Emil Hanzelka (1886 – 1973) byl zakladatel Lašského muzea v Kopřivnici, okresní konzervátor a památkový referent, předseda Československého červeného kříže, funkcionář Sokola, zakladatel a dlouholetý předseda kopřivnického odboru Klubu českých turistů. Zachránil dnešní ráz Štramberku s jeho dřevěnicemi, věnoval pozornost záchraně a renovaci rodného domu Georga Mendela v Hynčicích, zasloužil se o pamětní desku na rodném domě Kristiána Davida v Ženklavě, díky jeho úsilí byl zachráněn rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře nebo zámek v Nové Vsi. Pro klub turistů koupil za symbolickou cenu zříceninu hradu Starý Jičín od hraběnky Deymové. Zasloužil se také o stavbu českých menšinových škol v poněmčených obcích v regionu Novojičínska v době po první světové válce (Ženklava, Butovice, Bartošovice, Nová Horka). Inicioval a dohlížel na archeologické práce na hradě Šostýn a na keltském sídlišti v okolí Šutyrovy studánky. V archivu Muzea Fojtství v Kopřivnici jsou uloženy na tři stovky pořadačů regionálně historických archiválií, které nashromáždil Emil Hanzelka. Nashromáždil také velké množství hmotných památek, část starožitností získal darem nebo koupil od místních lidí. Po válce se mu podařilo zachránit některé kousky z majetku odsunutých Němců. Velmi cennou částí jeho odkazu je například herbář, sbírka fosilií, velké množství fotografií dnes již zaniklé Kopřivnice. Zachoval také písně, pohádky a pověsti Kopřivnicka, které zapisoval v původním dialektu, který dnes už vymizel.
Plni dojmů, pokory a úcty k těmto velikánům své doby pomalu vyjedeme směrem na Příbor. Na cyklostezce se u rybníčka můžeme v hospůdce vrátit zpět do reality. Čeká nás přejezd kopečka do Libhoště, průjezd Libhoštěm a návrat kolem Sirkových lázní. Celý nenáročný okruh nemá ani 40 km s převýšením 500 m.

Vyjíždíme ve čtvrtek dne 10.9.2020 v 16:30 od školy Educa.

plánovaná trasa

Napište komentář

Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat