Hledat

Kategorie

Září 2020
P Ú S Č P S N
« Srp   Říj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Tags

Sponzoři

Počítadlo

Díl devatenáctý – Helštýn

Minule jsme objeli Bílou horu, příště objedeme Helštýn. Pokud ve vás názvy evokují dojmy slavných míst, podobnost je čistě náhodná.

Po cyklostezce došlapeme na Domoraz, kolem pramenů Zrzávky a Domorazských luk dojedeme na Krhovou, sjedeme k Bečvě, vyšlapeme na Štěpánov a připojíme se k červené turistické značce. Ta nás přes malebný kopeček doprovodí až k Penzionu Na kraji lesa. Sjedeme do Podlesí, objedeme hezký rybník a po cyklostezce se vydáme až k soutoku Bečev. Nedaleko se nachází Lípy popravených vlastenců Stanislava Mikoláška, Miroslava Ondrašíka a Jana Mazala.
Skupina tří lip malolistých (Tilia cordata) s pomníkem připomíná tragickou smrt tří vlastenců, kteří zde byli popraveni za 2. světové války nacistickými okupanty. Prvním byl partyzán Stanislav Mikolášek, jenž byl oběšen 11. května 1944 za zastřelení strážníka a zranění tajného policisty. Druhý, Miroslav Ondrašík, byl krutě mučen a poté popraven 12. listopadu 1944, a to za pokus o přechod státní hranice na Slovensko ve snaze pomoci sousedům v bojích Slovenského národního povstání. V ten samý den byl popraven i Jan Mazal, taktéž účastník domácího odboje. Lípy tedy odkazují na hrůzy II. světové války a připomínají občanům, co jejich předkové museli vytrpět a jak byli stateční, aby si dnes jejich potomci mohli užívat svobody.
Projedeme parkem Abácie až k ulici Hemy, kde se odpojíme od Bečvy a vyšlápeneme na vrch Helštýn do nadmořské výšky 385 m n. m. Na vrcholu se nachází památník obětem první a druhé světové války, který byl vybudován v roce 1948, a skupina tří památných Helštýnských lip. Do poloviny 19. století dominoval vrchu barokní vyhlídkový letohrádek Belveder. Helštýn je svou polohou atraktivní především jako vyhlídkové místo na Valašské Meziříčí a jeho místní část Hrachovec, obec Krhovou a také na vrcholy Vsetínských a Hostýnských vrchů. Na konci roku 2013 byla na základě doporučení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR jedna z Helštýnských lip pokácená a bylo ponecháno torzo kmene, kde se vyskytují vzácné druhy brouků, například některé druhy zlatohlávků, páchník hnědý nebo zdobenec skvrnitý.
Sjedeme na hlavní cestu, po které však pojedeme jen před železniční přejezd, u kterého odbočíme doleva a přehoupneme se do Byniny. Ze tří možných cest do Byniny zvolíme tu prostřední. Teď už to bude nahoru dolů. Přes kopeček do Mštěnovic, prudce nahoru na Vysokou, a pak přes Pernou, Petřkovice do Janovic. Na Jičinu sjedeme kolem Horákovy kapličky. Vrátíme se přes Loučku. Rozmanitá trasa měří lehce přes 50 km s převýšením přes 800 m a protože se již brzy šeří, vezměte si světýlka a občerstvíme se až na základně.

Vyjíždíme ve čtvrtek dne 17.9.2020 v 16:30 od školy Educa.

plánovaná trasa

Napište komentář

Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat